PENTRU SUPRAEVALUAREA UNOR PRODUSE FINANCIARE SUA anchetează agenţia Moody's

Alexandru Costea
Internaţional / 2 februarie 2015

Autorităţile americane desfăşoară o anchetă asupra agenţiei de rating Moody's Investors Service pe care o suspectează că a supraevaluat produse financiare garantate cu împrumuturi imobiliare "subprime", la originea crizei financiare, a informat, ieri, Wall Street Journal (WSJ), citat de AFP.

Dacă această investigaţie va fi confirmată, Moody's va deveni a două mare agenţie de rating în vizorul Departamentului Justiţiei (DoJ) după Standard&Poor's (S&P).

Un acord între DoJ şi S&P, incluzând o amendă în valoare de 1,37 miliarde de dolari, pentru a pune capăt urmăririi penale este iminent, au făcut cunoscut recent mai multe surse apropiate dosarului.

Anchetă asupra Moody's se află încă în stadiu preliminar, a precizat WSJ citând surse neidentificate. În ultimele luni, ar fi avut loc mai multe întâlniri între conducerea agenţiei de rating şi oficiali ai Departamentului Justiţiei, potrivit site-ului Wall Street Journal.

Nici Moody's, nici DoJ nu au putut fi contactate ieri de AFP.

Autorităţile americane reproşează Moody's evaluarea necorespunzătoare a titlurilor de credit emise între 2004 şi 2007, incluzând împrumuturi imobiliare "subprime", care au lovit sistemul financiar în 2008 şi 2009, a subliniat WSJ.

Acestea acuză agenţia de lipsa de obiectivitate pentru a nu-şi pierde clienţii.

Investitorii se bazează pe notele agenţiilor de rating, menite să evalueze calitatea unui produs financiar şi riscurile de insolvabilitate ale unui debitor, pentru a cumpără sau investi într-un activ.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Au dreptate americanii Agentiile de rating sunt niste profitoare pe banii prostilor.Au valoarea mamei Omida de la noi

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.1417
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3965
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9370
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.5585

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb