MARŢI:CCR dezbate sesizarea privind existenţa unui conflict Guvern-Parlament după moţiunea de cenzură
A.P.Anticorupţie / 14 septembrie 2020
A.P.Anticorupţie / 14 septembrie 2020
A.P.Anticorupţie / 12 septembrie 2020
Poliţiştii de la Inspectoratul de Poliţie Judeţean Călăraşi cercetează şase persoane pentru lipsire de libertate în mod ilegal. Poliţia a fost sesizată vineri de către o femeie, în vârstă de 51 de ani cu privire la faptul că nora ei, de 28 de ani, este ţinută împotriva voinţei sale într-o locuinţă din comuna Dragalia din judeţul Călăraşi, scrie News.
A.P.Anticorupţie / 11 septembrie 2020
Poliţiştii au desfăşurat, în perioada 4-10 septembrie, 24 de acţiuni operative de amploare, în cadrul cărora au fost efectuate 108 percheziţii domiciliare, pentru destructurarea grupărilor infracţionale în dosare privind săvârşirea unor fapte grave, precum spălare de bani, proxenetism, trafic de persoane, trafic de minori, furt calificat sau trafic de droguri de risc, scrie Agerpres.
A.P.Anticorupţie / 11 septembrie 2020
Secretarul de stat din MAI Bogdan Despescu a afirmat, vineri, că infracţionalitatea a scăzut în acest sezon estival cu 9% faţă pe perioada similară a anului trecut. În lunile de vară, efectivele MAI au intervenit la 395.000 de sesizări, fiind depistaţi 1.235 de urmăriţi şi prinşi în flagrant peste 13.000 de autori de infracţiuni. Despescu a afirmat că "urmează o perioadă în vom da un nou examen al responsabilităţii", reerundu-se la debutul anului şcolar şi la alegeri, scrie News.
A.P.Anticorupţie / 10 septembrie 2020
Guvernatorul Băncii Naţionale, care se află în proces cu Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS), instituţie ce a cerut instanţei să constate că a fost colaborator al Securităţii, intenţionează să invoce o excepţie de neconstituţionalitate care vizează două articole din OUG 24/2008, principalul vizat fiind exact articolul care defineşte calitatea de colaborator al Securităţii. Acest lucru s-a mai întâmplat de două ori până acum, în 2008, când Dan Voiculescu a ridicat o excepţie de neconstituţionalitate pe acest articol şi în 2012, când doi ofiţeri de Securitate au adus în faţa CCR definiţia "lucrătorului Securităţii", dar Curtea a modificat-o pe cea a "colaboratorului". De fiecare dată, în urma deciziilor CCR, urmările pentru CNSAS şi deconspirarea Securităţii au fost dintre cele mai serioase, declară Germina Nagâţ, membră a Colegiului CNSAS, pentru Europa liberă.
I. Ghe.Anticorupţie / 8 septembrie 2020
Gheorghe IorgoveanuZiarul BURSA #Anticorupţie / 8 septembrie 2020
• Marian Gherman, procurorul de caz, solicită CSM încetarea activităţii sale în cadrul DNA
A.P.Anticorupţie / 7 septembrie 2020
A.P.Anticorupţie / 4 septembrie 2020
A.P.Anticorupţie / 3 septembrie 2020
G.U.Anticorupţie / 1 septembrie 2020
Sorin Rosca StanescuAnticorupţie / 28 august 2020
A.P.Anticorupţie / 28 august 2020
Actualizare
A.P.Anticorupţie / 27 august 2020
J.P.Anticorupţie / 19 august 2020
A.P.Anticorupţie / 16 august 2020
Peste zece mii de conturi ale unor utilizatori ai serviciilor guvernamentale online au fost piratate prin atacuri cibernetice, au anunţat sâmbătă autorităţile canadiene, citate de AFP.
A.P.Anticorupţie / 16 august 2020
Cătălin Avramescu
Emilia Olescu
A.V.
G.M.
G.M.
G.M.
![]() | 5.0993 |
![]() | 4.5826 |
![]() | 5.4309 |
![]() | 6.0501 |
![]() | 474.8048 |
convertor valutar
»=Piaţa de Capital /A.I. - 28 martie
Piaţa de Capital /A.I. - 25 martie
OCTAVIAN DAN (Translated by Cosmin Ghidoveanu)
GEORGE MARINESCU (TRANSLATED BY COSMIN GHIDOVEANU)
MIRCEA URSACHE (Translated by Cosmin Ghidoveanu)
EMILIA OLESCU (Translated by Cosmin Ghidoveanu)
Emilia Olescu, George Marinescu (Translated by Cosmin Ghidoveanu)