Volkswagen a raportat o scădere de 83% a profitului obţinut în al doilea trimestru din 2009

F.A.
Internaţional / 30 iulie 2009

Cel mai mare producător european de automobile, Volkswagen AG, a raportat joi o scădere de 83% a profitului obţinut în al doilea trimestru, pe fondul scăderii vânzărilor din cauza crizei financiare, inclusiv la diviziile Audi şi Skoda, relatează Bloomberg.

Profitul net a scăzut la 283 milioane euro (398 milioane dolari), faţă de rezultatul de 1,64 miliarde euro înregistrat în perioada similară din 2008.

Profitul s-a ridicat peste estimările analiştilor chestionaţi de Reuters, care mizau pe un rezultat de 238,6 milioane euro.

Vânzările au scăzut cu 7,7%, la 27,2 miliarde euro.

Livrările globale de automobile ale Volkswagen au scăzut cu 5%, sub media industriei, unde s-a înregistrat o scădere de 18%, vânzările din China şi Brazilia compensând reducerile din statele europene, precum Spania şi Marea Britanie.

Volkswagen a estimat în martie că vânzările pentru întreg anul vor scădea cu 10%, faţă de nivelul record de 6,23 milioane vehicule vândute în 2008.

Acordul semnat de Volkswagen la 23 iulie privind o fuziune cu grupul Porsche a pus capăt unei perioade de conflict între cei doi producători.

Volkswagen ar putea plăti 4 miliarde euro pentru o participaţie de 49% din Porsche, urmând a cumpăra restul până în 2011 printr-o tranzacţie ce ar evalua Porsche la opt miliarde euro.

Porsche, care a acumulat o participaţie de aproape 51% din Volkswagen, deţin şi opţiuni pentru achiziţia a unei participaţii suplimentare de 20%, nu a reuţit să ducă la capăt operaţiunea de preluare a Volkswagen, din cauza datoriilor tot mai mari.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0953
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3250
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5833
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8436
Gram de aur (XAU)Gram de aur719.6110

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
romexpo.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb