În prima sa călătorie în Orientul Mijlociu în calitate de secretar al Trezoreriei americane, mesajul lui Timothy Geithner de săptămâna aceasta este similar celui adresat oficialilor chinezi în urmă cu o lună: investiţiile în Statele Unite sunt sigure, informează AP.
Geithner îşi va repeta asigurările că deficitul bugetar în creştere al SUA nu va duce la o rată a inflaţiei care să scadă dramatic valoarea dolarului şi a acţiunilor străine.
Marţi şi miercuri, Geithner este aşteptat să participe la întâlniri la nivel înalt cu oficialii guvernamentali şi conducătorii marilor afaceri din Arabia Saudită şi Emiratele Arabe Unite.
Într-un interviu difuzat, duminică, la radio, Geithner a dat asigurări că oficialii americani sunt hotărâţi să protejeze valoarea dolarului şi să menţină încrederea investitorilor în sistemul financiar al Statelor Unite.















































