
Bîlbîiala din rîndul autorităţilor, cum o scaldă ba Preşedintele, ba Ministrul apărării, cum sunt calibrate răspunsurile diplomatice, militare şi politice, ce şi de ce i se spune omului de rînd, ceea ce i se spune pe canalele de media ”arondate”, crează o ceaţă mai deasă decît cea de la Omul, în jurul unui fapt a cărui importanţă în economia istoriei de mîine a României s-ar părea că nu o înţeleage nici unul dintre cei responsabili cu gestionarea situaţiei. Fornăiala, foşgăiala şi moşmondeala în jurul stabilirii identităţii de fabricaţie a dronei care a lovit blocul din Galaţi este ultimul lucru relevant. Presupunînd că se poate stabili cu oarecare siguranţă cine a fabricat drona cu pricina, asta nu spune nimic despre ceea ce contează cu adevărat: cine a folosit-o, dacă intrarea ei în spaţiul României a fost accidentală sau intenţionată, dacă şi cît a zburat drona respectivă sub control şi cînd a devenit un obiect zburător la voia întîmplării. Cum şi de ce mijloacele de apărare anti-aeriană de care dispune armata au rămas inoperante faţă de intruziunea unui aparat de zbor militar, capabil să producă pagube şi victime în rîndul populaţiei civile. Redus la minimum necesar, spaţiul posibilităţilor care trebuie analizate este determinat de intersecţia a două variabile: cine a utilizat drona şi dacă parcursul de pe teritoriul României a fost total sau parţial controloat, cu alte cuvinte dacă a fost un act militar ostil şi dacă el a fost inţiat de la Moscova, de la Kiev sau de către un alt ”actor militar” aflat pe teritoriul propriu sau pe un teritoriu străin. Răspunsurile şi reacţiile României ar trebui să fie adecvate situaţiei. Doar că situaţia rămîne, cel puţin aşa cum este comunicată public, într-o confuzie totală.
Cazul 1. Drona a fost utilizată de Rusia pentru o ţintă din Ucraina, ratată, sau pentru o ţintă din România. Deviaţia spre teritoriul României a fost cel puţin parţial coordonată de utilizator, deci intenţionată. Deviaţia spre teritoriul României este în întregime rezultatul unei erori tehnice şi/sau de control asupra dronei. Scenariul care se conturează este relativ simplu şi a fost deja insistent vehiculat în spaţiul public de către autorităţile României: Rusia a comis un act militar, dacă nu de agresiune asupra României, fie şi de intensitate redusă, atunci cel puţin unul de ostilitate, dar nu mai puţin o încălcare cu bună ştiinţă a spaţiului suveran al ţării cu intenţia de a produce pagube şi victime în rîndul populaţiei civile. Obiective complementare: testarea timpului şi a tipului de răspuns militar şi politic imediat şi pe termen mai lung, atît al României cît şi al aliaţilor NATO. Pentru Rusia, tema aceasta este de maximă importanţă în planificarea de detaliu a unor viitoare posibile acţiuni militare de mai mare amploare împotriva unuia sau a mai multor state NATO. Incidente similare cu cel de la Galaţi s-au petrecut deja, repetat, în Polonia şi în Ţările Baltice. Exact ca şi în cazul României, identitatea utilizatorului nu a fost stabilită precis, ori dacă a fost stabilită, nu a fost comunicată public niciodată, speculaţiile principale fiind organizate în jurul ipotezei acţiunilor ostile ale Rusiei, deşi nici varianta Ucrainei ca utilizator nu a fost exclusă total. În acest scenariu, răspunsul militar de apărare, de identificare şi îndepărtare a pericolului, a fost total inadecvat, ca şi inexistent. Răspunsul diplomatic, la rîndul său, cu totul neadecvat. Într-un asemenea caz, dacă autorităţile aveau datele tehnice care să susţină cu mare probabilitate ”ipoteza rusă”, atunci nu închiderea unui consulat era răspunsul obligatoriu. Era absolută nevoie de un protest oficial nu doar al Guvernului, ci şi al Preşedintelui şi Parlamentului. Ambasadorul României de la Moscova trebuia imediat rechemat la Bucureşti, pentru consultări, pe termen nedefinit, pînă la clarificarea deplină a situaţiei şi a rolului Rusiei, al forţelor sale armate, în incidentul de la Galaţi. Reacţia autorităţilor de la Bucureşti arată, însă, altceva, indiferent care ar fi fost intenţia lor: fie lipsa datelor esenţiale şi a convingerii că pot susţine cazul responsabilităţii Rusiei în faţa unor investigaţii sistematice ale terţilor, fie o stare accentuată de timorare faţă de Rusia şi de posibila declanşare a unui parcurs de ostilitate, de degradare rapidă a relaţiilor diplomatice între România şi Rusia. Teama, justificată altfel, de a nu da Rusiei motive în plus pentru a marca oficial România ca ţintă a planurilor sale militare anti-NATO.
Cazul 2. Varianta tare: Drona a fost utilizată de forţele militare ucrainene pentru a produce daune civile limitate, dar suficient de semnificative pentru a întări sentimentele anti-ruseşti nu doar în România, pentru a justifica întărirea răspunsului militar al NATO împotriva Rusiei. Un obiectiv esenţial al politicii de la Kiev, menit să consolideze susţinerea militară şi economică a efortului său masiv de război cu Rusia. Varianta slabă: drona, utilizată de Ucraina a fost scăpată de sub control, total sau parţial, incidentul de la Galaţi fiind în întregime rezultatul neplanificat şi nedorit al unui şir de erori tehnice sau de comandă asupra dronei. În cazul acesta, retorica anti-rusă a autorităţilor de la Bucureşti este nu doar ridicolă, ci şi total contra-productivă în relaţiile cu Moscova, iar închiderea consulatului şi ameninţările de expulzare a ambasadorului absolut inadecvate. Pe căi diplomatice, România ar fi trebuit să obţină de la Kiev clarificările necesare, iar dacă nu le primea, dacă nivelul de cooperare al ucrainienilor pentru clarificare cazului rămînea scăzut, atunci ipoteza ucraineană nu trebuia exclusă din evaluări şi din discursul public.
Cazul 3. Este cel care nu şi-a găsit nici un loc în analizele publice, în reacţiile autorităţilor de la Bucureşti. Posibilitatea ca drona, indiferent de originea ei de fabricaţie, să fi fost folosită de un alt tip de actor militar şi politic decît forţele armate ale unor state ca Rusia sau Ucraina. Cineva, pe cont propriu, sau mandatat, a folosit drona pentru a crea incidentul şi foarte probabil pentru a testa şi exploata consecinţele. Fie în folos propriu, fie, mult mai probabil, în folosul mandatarului. Pute a ”război hibrid” de la mii de kilometri!




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 00:40)
...Posibil sa vina chiar din Vest,,deviata de Rusi...asa imi spune constiinta mea.de aici si mosmondeala...Cele 4 scenarii descrise de autor sunt toate posibile...
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 10:08)
1. Există o rețea militară în NATO care urmărește în timp real, de la lansare, toate dispozitivele cu componente militare, de unde pleacă, traseul de zbor și unde urmează să ajungă și toți demnitarii din NATO au știut exact proveniența și care era ținta pentru această dronă.
Reactia demnitarilor europeni (secretarul general NATO, presedintele ceh si altii) si a ambasadorului...
1.2. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 10:09)
...
1.3. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 10:10)
...
1.4. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 10:11)
...
1.5. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1.4)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 10:12)
...
1.6. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1.5)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 10:13)
...
1.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.6)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 10:15)
niste drone, niste voluntari, niste bani/granturi nerambursabile etc). Noi ce facem pentru noi? Crestem sobolani in intunericul din camari si de batem pentru functii, ciolane si cresterii de salarii? Cand aducem ierahia valorilor la forma corecta (prostii si incompetentii la baza piramidei, nu la varful ei) si hotii dupa gratii?
1.8. eu zic ca avenit de pe luna (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 12:35)
băi paliule ,nu mai citi ineptiile sonatului georgila, oricum ai deficit mare de neuroni daca poti crede orice imbecilitate. cea mai mare aglomeratie de prosti /mp este in armata ,eu m-am convins inca din primele doua zile din armata. cine sa spuna cu exactitate sau sa doboare drona? apvistii? o gluma buna de doi lei.
PS vezi primele zile de razboi in Ucraina ce teritorii au aparat apvistii ucrainieni? niciunul ,dupa ce au luat cu arcanul tinerii de pe strada s-au vazut rezultatele...
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 00:42)
Drona venea dinspre N-V...mai exact... deviata spre Romania din greseala..
2.1. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 11:17)
...
2.2. ai fost tu acolo? N-V ??!!!! (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 12:39)
ce formula sau algoritm ai folosit pentru calcularea traiectoriei ? venea din Bihor sau Maramures ? de ce orice sandilau isi da cu parerea?
2.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 17:56)
E raspunsul constiintei care stie tot....Un diplomat rus spunea ca iubeste Romania...dar..exista un dar...era jenat..asta se intampla cu o zi inainte de incident...
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 05:19)
eu as vrea decât sa nu ne întunece mințile foamea după bani, care deja naște monștri modificați genetic.it's all fair în love and war...
4. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 03.06.2026, 08:10)
...
5. fără titlu
(mesaj trimis de Esop în data de 03.06.2026, 08:11)
Chestia cu trestia sau cum drona buclucasa a prostit mapamondul. Un fapt banal, ce se intimpla de ceva vreme, a ajuns la ONU. Auzi gilceava? Se dau de ceasul morții comentatorii vremurilor. Ba ca N. Dan habar nu are, ba ca nu suntem pregătiți nici măcar sa doborim vreo Drona darămite un convoi sau colac peste pupăză nici măcar vreo rata sălbatecă. Am devenit peste noapte tara tuturor posibilitatilor
5.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 5)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 09:16)
pai suntem(in stare)? ca dc eram faceam nu.
6. Bla, bla,bla
(mesaj trimis de Failure în data de 03.06.2026, 10:27)
Na-ti primit ma sustinerea NATO, ce mai vreti?
7. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 13:39)
Pe vremea lui Iliescu sloganul in vremuri grele politice erea "Vin Ungurii sa fure Transilvania",
acum salvatorii tarii Nicusor-Bolojan striga din greu "Vin Rusii sa fure Romania",
dar ceva mai plauzibil nu gasiti ??
pentru ceva functii/contract de lobi......, am idei mult mai bune !!!
astept oferte....
7.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 7)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 15:30)
Pe vremea lui iliescu era de fapt pe vremea rușilor.
haur și Kremlin georgel te alimentează cu tot ce poate fi mai plauzibil. De asta râgâi.
8. fără titlu
(mesaj trimis de ion în data de 03.06.2026, 13:40)
Daca ucrainenii sunt asa de specialisti in devieri nu se intreaba nimeni de ce nu le deviaza pe TOATE ??? Scapa de urgie instant ! Nu se spune in comunicatu ala de unde au fost lansate dronele ! Citind comunicatele precedentelor cazuri nici acolo nu se dau coordonatele de lansare desi avem radare NATO si avem acces la aceste date. Romanii sunt tinuti in intuneric informational ! Am vazut cum la precedentele drone cazute si care erau intacte s-a procedat in regim de urgenta la distrugerea lor...
9. fără titlu
(mesaj trimis de ion în data de 03.06.2026, 13:41)
Am vazut cum la precedentele drone cazute si care erau intacte s-a procedat in regim de urgenta la distrugerea lor si implicit a probelor !!! DE CE ??? Cine a ordonat distrugerea probelor ??? Tribunalele militare nu isi fac datoria in astfel de cazuri extem de grave ?
9.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 9)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 15:31)
Au distrus dronele fără să ofere șansele specialiștilor tiktok să se pronunțe.
Sunteți proști, dar și mulți, cumva nu e nicio contradicție, totul e cum trebuie să fie.
9.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 9.1)
(mesaj trimis de ion în data de 03.06.2026, 16:18)
Ti-am atins un nerv ? Neuronu ala stingher, de esti asa constipat ? Consumi prea mult sugiuc, ghiuden sau halesti rahatu fara apa ? Rahatu este un produs turcesc si il consumi cu apa ! Deci distrugerea probelor adica a dronelor trebuie cercetata iar persoanele ce au dispus distrugerea anchetate in regim de urgenta !!!
9.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 9)
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 17:53)
Aveti dreptate. Se face acest lucru ca sa se impiedice implicarea NATO in conflictul armat. E mai bine sa evitam un razboi...prin implicare. Poate si de aici balbaiala Romaniei....e facuta expres sau din neputinta...Originea dronelor nu elucideaza cazul...
10. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 03.06.2026, 18:26)
cu balbaiala asta politica bursa se duce in jos si euro in sus, nenorocitii!
11. LASITATE si LAUDAROSENIE la
(mesaj trimis de costica în data de 03.06.2026, 18:48)
Drona de la Galati si suratele sale ajunse in Romania....vreo 28 dupa unele statistici, 42 dupa altele indiferent de explicatiile oficialilor romani, ne arata LASITATEA si LAUDAROSENIA!
----------------
Lasitatea -------------, "sa nu spui nimic" ..."capul plecat sabia nu/l taie" care caracterizeaza o mare mare, mult prea mare parte a ofiterimii din MAI si MAPN si celelalte servicii de forta, precum si etern consilierul prezidential pe teme de aparare - VLADICA!
Acestia cad in genunchi in...