Iohannis a promulgat două legi de aprobare a unor ordonanţe care vizează ASF

Alexandru Costea
Companii / 15 iunie 2015

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a promulgat două legi pentru aprobarea unor ordonanţe de urgenţă care privesc organizarea şi funcţionarea Autorităţii de Supraveghere Financiară, precum şi completarea legii asigurărilor din 1995, a anunţat Administraţia Prezidenţială.

Astfel, a fost promulgată Legea privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului 78/2013 pentru completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului 93/2012 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Autorităţii de Supraveghere Financiară.

Preşedintele a mai promulgat Legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului 94/2013 pentru modificarea şi completarea aceleiaşi ordonanţe 93/2012, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii 136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România.

Cele două ordonanţe de urgenţă stabilesc transpunerea unor măsuri din legislaţia europeană, dimensionarea Consiliului ASF, criterii privind calificarea profesională minimă a membrilor Consiliului, regimul incompatibilităţilor pentru personalul instituţiei şi unele măsuri de protejare a drepturilor asiguraţilor.

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0736
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3612
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4336
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8607
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.1608

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb