Armata israeliană ''trebuie să înceteze'' uciderea civililor palestinieni care se strâng la punctele de distribuire a ajutorului umanitar din Gaza, a afirmat şefa diplomaţiei Uniunii Europene, Kaja Kallas, potrivit unei postări pe platforma X după o întrevedere cu ministrul de externe israelian Gideon Saar.
''Am indicat în mod clar că armata israeliană trebuie să înceteze uciderea de persoane la punctele de distribuire''
Uniunea Europeană a anunţat, în urmă cu două săptămâni, că a încheiat un acord cu Israelul privitor la o ameliorare a furnizării ajutorului umanitar pentru civilii din Fâşia Gaza.
''Israelul a respectat anumite angajamente, aşa cum deja am indicat săptămâna trecută, dar este clar că rămân multe de făcut'', a afirmat marţi un purtător de cuvânt al Serviciului European pentru Acţiune Externă (SEAE), Anouar El Anouni. Potrivit acestuia, Kaja Kallas ''menţine presiunea'' asupra Israelului.
Kallas a precizat pe X că i-a reamintit şefului diplomaţiei israeliene că ''toate opţiunile rămân pe masă'' dacă Israelul nu îşi respectă angajamentele.
Un raport al Comisiei Europene, prezentat la finalul lunii iunie de UE, estima că partea israeliană a încălcat articolul 2 al Acordului de asociere UE-Israel, în materie de respectarea drepturilor omului.
În consecinţă, şefa diplomaţiei europene a pregătit o listă cu posibile opţiuni pentru Cei 27: suspendarea acordului în integralitatea sa, interzicerea exporturilor provenind din teritoriile palestiniene ocupate, revizuirea politicii privind vizele sau chiar suspendarea părţii comerciale a Acordului de asociere.
Orice decizie are nevoie de unanimitatea celor 27 de state membre ale UE, cu excepţia părţii comerciale a acordului, unde este suficientă majoritatea calificată (vot favorabil din partea a cel puţin 55% dintre statele membre, reprezentând cel puţin 65% din populaţia Uniunii Europene).
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.07.2025, 19:08)
Gargară de doi lei
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 23.07.2025, 00:52)
Ce pacifista,
dar cand vine vorba de Ucraina,
e foarte razboinica,
asta da politician politic corect si pro-european.