Macro Newsletter 19 Februarie 2026

Ziarul BURSA #Macroeconomie / 19 februarie

Macro Newsletter 19 Februarie 2026

Preţurile de consum din Marea Britanie şi-au temperat creşterea anuală în ianuarie 2026, până la 3%, de la 3,4% în luna precedentă, pe fondul unei scăderi lunare de 0,5%, după o creştere de 0,4% în luna anterioară. Preţurile alimentelor şi-au temperat creşterea anuală până la 3,6%, de la 4,5% în luna precedentă, în condiţiile unei scăderi lunare de 0,1%, iar preţurile utilităţilor şi-au temperat creşterea anuală până la 4,5%, de la 4,9% în luna anterioară, pe fondul unei creşteri lunare de 0,5%. (ONS UK)

Preţurile producătorilor industriali din Marea Britanie şi-au temperat creşterea anuală în ianuarie 2026, până la 2,5%, de la 3,1% în luna precedentă, în condiţiile unei stagnări lunare, după o scădere de 0,1% în luna anterioară. Preţurile materiilor prime au scăzut cu o rată anuală de 0,2%, după o creştere de 0,5% în luna precedentă, pe fondul unei creşteri lunare de 0,4%, după o scădere de 0,5%. (ONS UK)

Preţurile de consum din Franţa şi-au temperat creşterea anuală şi în ianuarie 2026, până la 0,3% de la 0,9% în luna precedentă, pe fondul unei scăderi lunare de 0,3%, după o creştere de 0,1% în luna anterioară. Preţurile alimentelor şi-au accelerat creşterea anuală până la 1,3%, de la 1,1% în luna precedentă, în condiţiile unei creşteri lunare de 0,5%, iar preţurile utilităţilor şi-au accelerat scăderea anuală până la 1,5%, de la 1,2%, pe fondul unei creşteri lunare de 0,1%. (INSEE)

Activitatea în industria prelucrătoare din districtul Federal Reserve New York a înregistrat o expansiune peste aşteptări în februarie 2026, pe fondul temperării comenzilor noi. Indicele condiţiilor de afaceri a scăzut cu 0,6 puncte, până la 7,1 puncte (o valoare sub zero reprezintă contracţie), pe fondul scăderii indicelui comenzilor noi cu 0,8 puncte, până la 5,8 puncte. Presiunea asupra marjelor de profit s-a menţinut ridicată, în condiţiile în care indicele preţurile plătite furnizorilor a crescut cu 6,3 puncte, până la 49,1 puncte, iar indicele preturilor încasate de la clienţi a crescut cu 7,8 puncte, până la 22,2 puncte. (FRBNY)

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0941
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3046
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5765
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8422
Gram de aur (XAU)Gram de aur679.8250

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb