Doina Pană, ministrul delegat pentru Dialog Social, a avut, ieri, o întâlnire de lucru cu o delegaţie a Federaţiei Sindicatelor din Germania, cu care a dezbătut soluţii pentru o mai bună inserţie a concetăţenilor noştri pe piaţa muncii din Germania, potrivit unui comunicat de presă trimis astăzi redacţiei.
Ministrul a apreciat favorabil implicarea sindicatelor şi a autorităţilor germane în demersurile de informare a românilor care doresc să muncească în Germania, în scopul prevenirii exploatării şi a abuzurilor la adresa acestora. Partenerii germani au remarcat rolul benefic al forţei de muncă provenite din ţara noastră, argumentat cu informaţii din piaţa muncii şi date statistice care pun în evidenţă contribuţia notabilă a muncitorilor români la progresul economiei germane.
Doina Pană a remarcat şi faptul că "migraţia forţei de muncă în Uniunea Europeană este firească", prin urmare, "guvernele, sindicatele, patronatele, societatea civilă, prin eforturi concentrate, pot ajunge la a transforma principiul liberei circulaţii a forţei de muncă, în sensul filosofiei care stă la baza construcţiei europene, într-o sursă de prosperitate, progres economic şi integrare", se mai arată în comunicat.