Vineri, 22 mai, se deschide cea de-a cincea ediţie a Salonului „Gustul Italiei”, în prezenţa Ambasadoarei Italiei la Bucureşti, Excelenţa Sa Laura Aghilarre. Evenimentul este găzduit în cadrul RoWine Bucureşti 2026, unul dintre cele mai prestigioase evenimente dedicate vinului şi enogastronomiei din România.
„Salonul «Gustul Italiei» reprezintă o oportunitate importantă pentru a pune în valoare, în România, excelenţa agroalimentară italiană, o expresie autentică a calităţii, tradiţiei şi creativităţii ţării Italiei. Prezenţa numeroasă a producătorilor italieni şi interesul în creştere al publicului şi operatorilor români confirmă soliditatea relaţiilor economice şi culturale dintre Italia şi România, precum şi rolul tot mai central pe care conceptul Made in Italy îl are pe piaţa locală.
Într-un an deosebit de semnificativ, marcat de recunoaşterea bucătăriei italiene drept Patrimoniu Cultural Imaterial al Umanităţii, acest eveniment capătă o valoare cu atât mai simbolică în promovarea dialogului dintre ţările noastre prin intermediul culturii, al teritoriului şi al tradiţiilor enogastronomice. Este un demers de valorificare care va continua şi în lunile următoare prin activităţile pe care Sistemul Italia le va propune publicului român în cadrul «Săptămânii Bucătăriei Italiene în Lume», o ocazie în plus pentru a celebra şi promova autenticitatea şi calitatea tradiţiei culinare italiene.
Profunzimea relaţiilor economice dintre Italia şi România este confirmată şi de prezenţa antreprenorială italiană pe teritoriu: Italia continuă, de altfel, să fie prima ţară investitoare în România ca număr de companii înregistrate şi al doilea partener comercial al ţării, mărturie a unei legături economice solide, dinamice şi în continuă evoluţie”, a declarat Ambasadoarea Italiei la Bucureşti, Excelenţa Sa Laura Aghilarre.
În perioada 22-24 mai, douăzeci şi unu de producători italieni vor fi prezenţi cu o selecţie rafinată de produse de excelenţă Made in Italy: vinuri şi distilate, ulei de măsline extravirgin, panettone şi produse de panificaţie, brânzeturi şi numeroase alte delicatese care vor povesti despre bogăţia şi varietatea tradiţiei agroalimentare italiene.
Salonul va propune o călătorie autentică prin întreaga peninsulă, aducând în prim-plan şapte regiuni italiene - de la Friuli-Venezia Giulia până în Sicilia - şi punând în valoare identitatea, cultura şi tradiţiile teritoriilor de provenienţă.
Producătorii prezenţi vor oferi o selecţie de vinuri şi produse alimentare tradiţionale, atât convenţionale, cât şi ecologice, reprezentând tot ce are mai bun de oferit calitatea italiană: Bixio Poderi, Ca' da Roman, Cantina Bosco, Cantina Valpolicella Negrar, Casa Limonio, Casa Vinicola Abbazia, Casa Vinicola Costanza, Collefrisio, Distillerie Lussurgesi, Fox Nut & Snack Bar Italia, Frantoi Covato, J.Rose, La Magnolia, Le Contesse, Montespada Agricola, Pasticceria Fraccaro 1932, Tenute Orestiadi, Tesori di Sardegna, The Wine Net, V.S.T. Vini e Spumanti şi Vino Italiano - Giuliani.
Prezenţa celor 21 de producători, sosiţi special din Italia pentru a se întâlni cu profesionişti şi operatori din sectorul enogastonomic românesc, va reprezenta o valoare adăugată importantă a evenimentului şi va confirma interesul în creştere faţă de piaţa românească, la manifestare participând şi operatori moldoveni invitaţi de ICE - Agenţia din Bucureşti.
Pentru a pune cât mai bine în valoare calitatea şi tradiţia italiană, va fi amenajată o zonă specială de prezentare (show area), animată pe parcursul celor trei zile de profesionişti din domeniu, care vor însoţi publicul într-o călătorie de descoperire a produselor italiene.
Momentele dedicate gastronomiei, coordonate de chef Antonio Passarelli si chef Michael Passarelli, îi vor cuceri pe vizitatori cu o selecţie de specialităţi special concepute pentru a însoţi şi a pune în valoare vinurile oferite spre degustare, prin intermediul unor ingrediente şi arome autentice ale bucătăriei italiene.
Pe toată durata evenimentului va fi prezent şi sommelierul Ştefan Ochea, care va ghida publicul în descoperirea companiilor italiene şi valorificarea producţiilor lor viticole, aducând în prim-plan, cu profesionalism şi pasiune, excelenţa vinului italian.
Printre cele mai aşteptate momente se va număra degustarea ghidată «Continuă călătoria în Italia: Ţara Marilor Brânzeturi», găzduită în Sala Masterclass de la Fratelli Studios, o experienţă senzorială care va celebra excelenţa produselor lactate italiene şi valoarea tradiţiilor sale teritoriale.
Publicul va fi ghidat de maeştrii degustători Giuseppe Casolo şi Giorgio Telmon, experţi acreditaţi ai ONAF şi ambasadori ai culturii brânzeturilor la nivel italian, european şi internaţional. ONAF - Organizaţia Naţională a Degustătorilor de Brânzeturi - fondată în 1989, promovează de peste treizeci de ani cunoaşterea şi valorificarea brânzeturilor prin intermediul degustării profesionale.
Întâlnirea va fi moderată de Marinela Ardelean, expertă în enogastronomie, care va îmbogăţi experienţa cu perspective aprofundate dedicate asocierilor culinare şi tradiţiilor gastronomice italiene.
Prin intermediul unor metodologii avansate de degustare, participanţii vor porni într-o călătorie autentică prin Italia, de la Nord la Sud, descoperind produse obţinute din lapte de vacă, oaie, bivoliţă şi capră.
Selecţia va include cinci produse de excelenţă, simboluri ale tradiţiei italiene: Parmigiano Reggiano DOP, Gorgonzola Dolce DOP, Pecorino Toscano DOP, Taleggio DOP şi Asiago DOP stagionato (maturat).
Toate brânzeturile prezentate sunt certificate DOP - Denumire de Origine Protejată - o recunoaştere europeană care protejează autenticitatea produselor, garantând provenienţa lor geografică, respectarea metodelor de prelucrare tradiţionale şi standardele ridicate de calitate pe întregul lanţ de producţie.
Salonul «Gustul Italiei» se confirmă astfel nu doar drept un spaţiu de prezentare prestigios dedicat excelenţei agroalimentare italiene, ci mai ales drept o platformă privilegiată pentru consolidarea dialogului şi relaţiilor comerciale dintre Italia şi România. Reprezentanţi ai sectorului HoReCa vor participa la întâlniri şi degustări, contribuind la crearea unor valoroase oportunităţi de networking între producătorii italieni şi operatorii profesionişti prezenţi la târg.
„Cea de-a cincea ediţie a Salonului «Gustul Italiei» confirmă interesul în creştere al pieţei româneşti pentru excelenţa agroalimentară italiană şi reprezintă o platformă importantă de întâlnire între producători italieni, importatori, operatori HoReCa şi profesionişti din domeniu veniţi din România şi Republica Moldova.
Această ediţie are, de asemenea, o semnificaţie deosebit de specială, deoarece se înscrie în cadrul celebrărilor pentru împlinirea a 100 de ani ai ICE - Agenţia. O istorie care a început simbolic încă din 1924, odată cu misiunea Navei Regale Italia către America Latină, şi a continuat din 1926 cu înfiinţarea Institutului Naţional pentru Export, devenit astăzi ICE - Agenţia.
De un secol, ICE însoţeşte companiile italiene în procesele lor de internaţionalizare, promovând în întreaga lume calitatea, inovaţia, creativitatea şi capacitatea de producţie specifice conceptului Made in Italy. Prezenţa în România încă din 1969, având competenţe şi pe piaţa Republicii Moldova, demonstrează angajamentul constant al Agenţiei de a stimula noi oportunităţi de afaceri şi de a consolida relaţiile economice dintre ţările noastre”, a declarat Alessandra Capobianco, Directoarea ICE - Agenţia de la Bucureşti.
Piaţa agroalimentară românească este dinamică şi în continuă creştere, cu o cerere tot mai orientată către produse alimentare de calitate, branduri recunoscute şi specialităţi tipice. Produsele italiene se bucură de o reputaţie solidă, datorită imaginii lor de excelenţă, tradiţie şi gust autentic. Bucătăria italiană este extrem de apreciată, iar consumatorii români asociază conceptul Made in Italy nu doar cu calitatea, ci şi cu un stil de viaţă inconfundabil şi o experienţă culinară superioară.
Această puternică apreciere a produselor italiene se reflectă şi în fluxurile comerciale, care înregistrează schimburi în creştere de produse agroalimentare între Italia şi România. În 2025, importurile agroalimentare ale României au atins 14,3 miliarde de euro dintr-un total de 129,3 miliarde de euro, reprezentând 11% din totalul importurilor ţării, în creştere cu 0,64% faţă de anul 2024.
Principalii furnizori agroalimentari ai României au fost Germania, Ungaria, Polonia, Ţările de Jos şi Italia. Printre produsele cele mai importate se numără carnea şi subprodusele din carne, laptele şi produsele lactate, fructele şi fructele cu coajă lemnoasă, preparatele pe bază de cereale, băuturile şi alte produse alimentare.
Italia se confirmă ca fiind al cincilea furnizor de produse agroalimentare al României, cu exporturi de aproximativ 1,1 miliarde de euro, în principal în sectoarele preparatelor pe bază de cereale, făină sau lapte, produselor de patiserie, cafelei, laptelui şi derivatelor acestuia, băuturilor şi alcoolului.
În sectorul produselor de panificaţie, patiserie şi biscuiţi, România reprezintă a 10-a piaţă mondială de destinaţie pentru exporturile italiene (cu o cotă de 2,4%). În 2025, importurile din Italia au atins 92,6 milioane de euro, în scădere cu 3,7% faţă de anul 2024. Italia se poziţionează pe locul trei în rândul furnizorilor externi, cu o cotă de 13,5%, după Polonia (18,9%) şi Germania (14,9%) şi înaintea Ucrainei (6,7%).
Principalele produse importate sunt: produsele de panificaţie şi patiserie (59,7%), biscuiţii (18,4%), precum şi vafele şi napolitanele (13,4%).
În sectorul brânzeturilor şi al produselor lactate, România se situează pe locul 14 la nivel mondial ca piaţă de destinaţie pentru exporturile italiene (cu o cotă de 1,52%). Importurile din Italia au atins 81,4 milioane de euro, în scădere cu 2,88% faţă de anul 2024. Italia se confirmă ca al doilea furnizor extern al României, cu o cotă de 14,8%, fiind precedată de Germania (39,23%) şi urmată de Polonia (13,11%), Ţările de Jos (7,31%) şi Austria (5,97%).
În sectorul uleiului de măsline, Italia îşi menţine poziţia de lider absolut ca principal furnizor al României, deţinând o cotă de 41,57%. În 2025, importurile au atins 13,42 milioane de euro, în scădere cu 8,34% faţă de anul precedent. Principalul produs importat este uleiul de măsline extravirgin (90,3%).
Un exemplu deosebit de semnificativ al acestei dinamici este reprezentat de sectorul vinicol, în care vinul italian se bucură de o poziţie de o importanţă absolută şi demonstrează capacitatea conceptului Made in Italy de a concura cu succes pe piaţa românească.
Conform ultimelor date disponibile ale OIV - Organizaţia Internaţională a Viei şi Vinului - România ocupa în 2025 a noua poziţie în lume şi a patra în Uniunea Europeană în ceea ce priveşte suprafaţa totală cultivată cu viţă-de-vie, cu peste 187 de mii de hectare. Producţia de vin în 2025 a fost de 3,3 milioane de hectolitri (+3,7% faţă de 2024), plasând ţara pe locul al treisprezecelea la nivel mondial şi pe locul şase în UE, după Italia, Franţa, Spania, Germania şi Portugalia.
În 2025, România a importat din Italia vinuri în valoare de 46 de milioane de euro, poziţionând Italia pe primul loc în rândul furnizorilor, cu o cotă de 30,25%. Principalii concurenţi sunt Republica Moldova, Franţa şi Spania.
Principalele categorii de vin importate includ vinurile spumante, cu o valoare de 26,16 milioane de euro (+11%), şi vinurile liniştite îmbuteliate, cu 18,4 milioane de euro (+10%).
În segmentul vinurilor liniştite din struguri proaspeţi, îmbuteliate în recipiente mai mici de doi litri, Italia se confirmă ca al doilea furnizor, cu o cotă de 24,18%, fiind precedată de Republica Moldova (43,48%) şi urmată de Franţa (9,9%) şi Portugalia (6,7%).
Şi mai semnificativă este poziţia de lider a Italiei în segmentul vinurilor spumante, unde îşi menţine stabil prima poziţie, cu 53,26% din cota de piaţă, înaintea Franţei (28,76%), Republicii Moldova (4,85%) şi Germaniei (4,38%).
Prin urmare, anumite segmente evidenţiază în mod deosebit forţa şi competitivitatea conceptului Made in Italy pe piaţa românească, confirmând soliditatea relaţiilor comerciale dintre cele două ţări şi aprecierea crescândă a consumatorilor pentru calitatea şi autenticitatea produselor italiene.
Vă invităm să vizitaţi târgul pentru a face cunoştinţă cu expozanţii prezenţi la Salonul «Gustul Italiei», să consultaţi site-ul www.gustulitaliei.ro şi să ne urmăriţi pe reţelele sociale (FB: Gustulitaliei şi ITA, IG: Gustulitaliei şi ITA) pentru a descoperi excelenţa agroalimentară italiană şi activităţile promovate de ICE-Agenţia.
(C)























































Opinia Cititorului