ANUL TRECUT Enel a înregistrat un profit net de 865 milioane de euro

F.A.
Companii / 13 martie 2013

Consiliul de administraţie (CA) al Enel SpA, prezidat de Paolo Andrea Colombo, a aprobat rezultatele pentru anul precedent, conform unui comunicat de presă remis redacţiei.

Compania a înregistrat venituri în valoare de 84.889 milioane de euro, un profit net de 865 milioane de euro şi o datorie financiară netă de 42.948 milioane de euro.

Fulvio Conti, directorul general executiv al Enel, a declarat: "Rezultatele Grupului în 2012 au fost în conformitate cu obiectivele prezentate anterior investitorilor, atât în ceea ce priveşte EBITDA, cât şi datoria financiară netă, în ciuda faptului că ne desfăşurăm în continuare activitatea într-un context macroeconomic dificil, în special în Italia şi Spania. În cazul Spaniei, scăderea fluxurilor viitoare de numerar, în urma măsurilor legislative impuse de guvernul local în 2012, împreună cu înrăutăţirea situaţiei economice au făcut necesară ajustarea fondului de comerţ, mai ales în ceea ce priveşte activităţile Endesa din Iberia".

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
transgaz.ro
rominsolv.ro
eset.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0963
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4068
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5200
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8481
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.6256

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
*reclama uniprest_2026.jpg*}
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb