Israelul respinge recomandarea ONU privind transparenţa nucleară

F. A.
Internaţional / 5 decembrie 2012

Israelul a respins apelul Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) de a adera la Tratatul de Neproliferare a Armelor Nucleare (NPT), arată sursele de presă.

Tel Avivul refuză accesul inspectorilor internaţionali pentru a examina facilităţile nucleare din Israel, susţinând că statul îşi pierde astfel din credibilitate:

"Israelul pierde din credibiliate faţă de ONU prin aceste voturi de rutină, care sunt menite să creeze o majoritate în cadrul Naţiunilor Unite şi să marginalizeze ţara noastră", a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerul de Externe de la Tel Aviv, Yigal Palmor, conform surselor de presă internaţionale.

Adunarea Generală a ONU a votat o recomandare adresată Israelului, în care se vrea ca statul evreu să se alăture NPT "fără întârziere". Rezultatul votului a fost de 174 pentru şi 6 împotrivă.

Statele Unite ale Americii, în calitate de aliat al Israelului, au votat împotriva recomandării, însă au aprobat două paragrafe, care au fost votate separat şi care fac un apel pentru o aderare universală la NPT şi recomandă tuturor statelor neafiliate să semneze acest tratat.

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0795
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3468
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4530
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8584
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.5238

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb