Oficial american: "Iranul nu va participa la conferinţa de pace pe tema Siriei"

F.A.
Internaţional / 11 ianuarie 2014

Iranul nu va participa la conferinţa de pace pe tema Siriei care urmează să înceapă pe 22 ianuarie în Elveţia, a declarat, ieri, un oficial din cadrul Departamentului de Stat american, conform ziarului The New York Times.

"Nu, Iranul nu va participa", a afirmat oficialul american, care a preferat să păstreze anonimatul.

Statele Unite susţine Iranul că trimite armament regimului Bashar al-Assad prin intermediul forţelor paramilitare Quds.

Secretarul general al Naţiunilor Unite, John Kerry, a trimis la începutul săptămânii primele invitaţii la conferinţa internaţională de pace pe tema Siriei, programată să înceapă la Geneva pe 22 ianuarie, dar Iranul nu figurează printre invitaţi. Un purtător de cuvânt al ONU a explicat că încă nu s-a stabilit dacă Iranul, un aliat al regimului Bashar al-Assad, va fi invitat la conferinţa de pace Geneva II.

Secretarul de Stat american, John Kerry, şi ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, se vor întâlni pe 13 ianuarie pentru a discuta despre oportunitatea participării Iranului la această conferinţă de pace.

Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent şi confruntări între grupuri insurgente afiliate opoziţiei şi serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

15 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2088
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4801
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6989
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9779
Gram de aur (XAU)Gram de aur654.1370

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
ccib.ro
gustulitaliei.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb