• Update 19:10 Băsescu: "Pentru România, nu există riscul unui conflict cu Federaţia Rusă"
Preşedintele Traian Băsescu a declarat astăzi, despre situaţia din Ucraina, că pentru ţara noastră nu există riscul unui conflict cu Federaţia Rusă şi nu este nevoie ca gradul de alertă să fie ridicat.
"Pentru România nu există riscul unui conflict cu Federaţia Rusă şi nici ridicarea gradului de alertă", a spus Băsescu.
Domnia sa a precizat că a dat dispoziţie şefului Statului Major General să mute o parte dintre aplicaţiile prevăzute pentru a doua jumătate a anului în prima jumătate.
Şeful statului a mai spus că a autorizat prezenţa unei fregate franţuzeşti în apele teritoriale ale României, adăugând că activitatea armatei României se desfăşoară "normal, dar precaut".
---
Preşedintele Traian Băsescu a declarat astăzi că ţara noastră susţine "fără rezerve" independenţa, integritatea şi suveranitatea Ucrainei şi recunoaşte noile autorităţi de la Kiev drept legitime, şeful statului adăugând că orice prezenţă a trupelor Rusiei pe teritoriul Ucrainei fără acordul acestei ţări este "o agresiune".
Domnia sa a spus: "Apreciem conduita trupelor ucrainene, care nu au răspuns provocărilor. Considerăm ilegitimă iniţiativa parlamentului din Crimeea de a adopta o declaraţie de independenţă în perspective referendumului din 16 martie".
Băsescu a atenţionat că un nou conflict îngheţat în Peninsula Crimeea "este de natură să accentueze instabilitatea regională", dând ca exemplu Kosovo în acest sens.
"Am subliniat pericolul destabilizator al perpetuării conflictelor îngheţate în mod repetat în ultimii zece ani. Am invocat Kosovo drept precedent pentru noi scenarii secesioniste", a mai spus Băsescu.
Traian Băsescu a amintit că autorităţile române au susţinut "fără reserve" acordarea statului de MAP (Membership Action Plan - aspirant la aderarea la NATO) Ucrainei şi Georgiei în aprilie 2008, la Summitul de la Bucureşti.
"Am fost convins că mesajul transmis de NATO ar fi avut un impact puternic asupra întregii regiuni, ar fi încurajat o comunitate extinsă de valori. Din păcate, nu toţi membrii NATO au înţeles atunci că nu doar vecinii noştri au nevoie de o astfel de certitudine, ci întreaga comunitate transatlantică. Situaţia de risc s-a agravat, cu impact direct asupra securităţii europene", a mai spus Băsescu.
Şeful statului consideră că măsurile luate de Viktor Ianukovici îl pun în situaţia de a-şi pierde legitimitatea, astfel încât trebuie să demisioneze.
Referitor la minoritatea română din regiune, Traian Băsescu a declarat că aşteaptă de la noile autorităţi ucrainene să depună toate eforturile pentru calmarea situaţiei.
"Partea română aşteaptă crearea unui sistem de protecţie a minorităţilor naţionale care să reflecte normele europene. România se va alătura demersurilor euro-atlantice în vederea restabilirii ordinii de drept", a explicat Băsescu, adăugând că "este imperativ ca Moscova să recunooască noile autorităţi" de la Kiev "ca unic interlocutor".