Un automobil al ambasadei Canadei a fost incendiat la Kiev

F.A.
Internaţional / 2 februarie 2014

Un automobil al ambasadei Canadei în Ucraina a fost incendiat la Kiev, în ceea ce pare a fi un act de răzbunare faţă de susţinerea protestelor proeuropene, potrivit presei internaţionale.

"Un act de incendiere a vizat un vehicul în care se aflau angajaţi ai ambasadei Ucrainei din Kiev. Ministerul canadian de Externe a declanşat o investigaţie în acest caz", a comunicat Rick Roth, purtătorul de cuvânt al şefului diplomaţiei canadiene, John Baird.

Atacul a avut loc în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă şi probabil este un act de răzbunare după ce Guvernul canadian a decis impunerea de interdicţii de pătrundere pe teritoriul canadian liderilor ucraineni implicaţi în reprimarea manifestaţiilor. Canada anunţase că ia în considerare "toate opţiunile" şi propune consultări cu Statele Unite şi Uniunea Europeană pentru o reacţie puternică faţă de criza politică din Ucraina.

Comanda carte

Ziarul BURSA

03 iunie
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară 2025”
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0572
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4260
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4175
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9937
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.2358

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb