Ungaria va avea alegeri generale pe 6 aprilie

F.A.
Internaţional / 19 ianuarie 2014

Ungaria va avea alegeri generale pe 6 aprilie

Preşedintele Ungariei, János Áder, a stabilit, ieri, ziua de 6 aprilie ca dată pentru alegerile generale din ţară, informează surse din presă.

Opoziţia ungară de stânga a ales un candidat unic şi o listă electorală comună pentru scrutinul legislativ din primăvară. Astfel, contracandidatul actualului prim-ministru conservator Viktor Orbán (şeful partidului Fidesz) va fi Attila Mesterházy, preşedintele Partidului Socialist Ungar (MSZP). De profesie economist, Mesterházy a acces în actuala funcţie după alegerile din 2010, când Fidesz a obţinut în parlament o majoritate de peste două treimi.

Un sondaj recent arată că Fidesz se bucură de sprijinul a circa 47% din populaţie, în timp ce MSZP şi alianţa "Împreună 2014" ar obţine doar 26% dintre sufragii sau maximum 33%, în eventualitatea cooptării partidului Coaliţia Democratică. Naţionaliştii radicali din Jobbik sunt cotaţi la 13% din intenţiile de vot.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0628
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3331
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3754
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8856
Gram de aur (XAU)Gram de aur467.5323

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
romexpo.ro
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb