Deputata Diana Buzoianu şi Elena Tudose dezvoltă un proiect pilot axat pe plantarea de arbori pe plajele din România, arată postarea sursă de pe pagina oficială de Facebook a Ministrului Mediului.
Echipa de proiect parcurge fazele finale din procesul birocratic de avizare, conform sursei citate.
Planul vizează refacerea vechilor zone verzi de pe coastă, distruse aproape complet în ultimele decenii, menţionează aceeaşi sursă.
Noile sectoare lărgite de nisip nu dispun în prezent de zone naturale de umbră, această acţiune ecologică are ca scop principal creşterea standardelor din turismul local, indică postarea sursă.
Primele plantaţii pe plajă vor demara în perioada următoare, confirmă postarea de pe pagina oficială. La acest demers participă activ reprezentanţii Gărzii Naţionale Forestiere, dar şi specialiştii de la Administraţia Bazinală Dobrogea-Litoral, precizează Ministrul Mediului în postarea sa.





















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 04.06.2026, 16:37)
Hotărâtă, frumoasă și deșteaptă! Așa trebuie să arate un ministru femeie!
Nu botox,nu genți de firmă!
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 04.06.2026, 17:45)
mare papagal mai esti :)))
1.2. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 04.06.2026, 17:48)
...
1.3. asa e! (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de Cosmin în data de 04.06.2026, 22:24)
corect :p
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 04.06.2026, 18:02)
Am auzit si eu ca s-au oferit austriecii de la Holzindustrie Schweighofer sa planteze arborii…sau sa-i taie, nu a fost prea clar ca discutia s-a purtat in Erevan…la radio:-)