Estonia vrea baze NATO permanente, împotriva ameninţării ruseşti

V.B.
Internaţional / 2 septembrie 2014

Estonia vrea ca NATO să instaleze baze permanente pe teritoriul său, pentru a o apăra de Rusia vecină şi spre a tempera temerile că statul baltic (fostă republică sovietică) ar putea fi următorul punct nevralgic, după Ucraina, a declarat astăzi preşedintele Toomas Hendrik, citat de Reuters.

Liderul de la Tallinn a fost prezent în Oslo (Norvegia), în ajunul unei vizite în Estonia a preşedintelui american Barack Obama, precedând summitul NATO din Marea Britanie (4-5 septembrie).

"Nu ar trebui să avem două tipuri de state membre NATO: cu şi fără baze permanente ale Alianţei. Acesta este un semnal greşit pe care îl transmitem potenţialului agresor", a afirmat Hendrik, a cărui ţară este membră a Alianţei Nord-Atlantice din 2004, an în care au fost admise, de asemenea, celelalte două state baltice, România, Bulgaria, Slovacia şi Slovenia.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
cosmopharm.eu
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2346
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5815
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6771
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1309
Gram de aur (XAU)Gram de aur608.4601

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb