Lukoil şi retragerea din Trident - încă o lecţie dură pentru România

T.B.
Comunicate de presă / 24 februarie, 11:05

Lukoil şi retragerea din Trident - încă o lecţie dură pentru România

Retragerea Lukoil din proiectul Trident nu este doar o mişcare corporativă într-un perimetru offshore, se arată într-un comunicat al Asociaţiei Energiei Inteligente (AEI), remis redacţiei. Este o radiografie a vulnerabilităţilor noastre energetice şi a întârzierilor strategice acumulate în ultimul deceniu. Când un investitor invocă forţa majoră într-un proiect strategic din Marea Neagră, problema nu mai este doar contractuală. Devine geopolitică, economică şi, mai ales, europeană.

Trident era, pe hârtie, una dintre piese potenţiale ale puzzle-ului de securitate energetică a României şi Europei. Nici pe daparte la fel de avansat ca Neptun Deep, dar suficient de promiţător să conteze într-o regiune care să încerce să înlocuiască dependenţa de gaze cu producţie regională. Ironia? Un proiect menit să reduc[ dependenţa de gaze a Europei faţă de Rusia, a ajuns să fie blocat tocmai din cauza sancţiunilor impuse Rusiei.

O retragere care spune mai mult decât pare

Invocarea forţei majore de către Lukoil este, în esenţă, recunoaşterea faptului că sancţiunile occidentale fac imposibilă continuarea normală a operaţiunilor. Servicii de foraj, finanţare, asigurări - toate devin complicate sau inaccesibile. Din punct de vedere juridic, lucruri pot fi discutate. Din punct de vedere strategic, însă, mesajul este clar nu puteţi construi securitate energetică pe fundaţii instabile politice.

România a ştiut că operează cu un partener expus riscului de sancţiuni. A mizat, probabil, pe pragmatism economic şi pe ideea că interesele comerciale vor prevala. Realitatea ultimilor ani a demonstrat contrariul.

Ce urmează?

Există trei direcţii posibile:

1.Blocaj prelungit. Proiectul rămâne suspendat, iar România pierde ani preţioşi.

2.Transfer de participare. Lukoil vinde cota către un jucător occidental sau regional, acceptabil din perspectiva sancţiunilor.

3.Consolidare naţională. Romgaz creează rolul şi aduce un partener tehnic specializat în operare în ape adânci.

Cel mai realist scenariu este al doilea. Capitalul internaţional încă vede Marea Neagră ca o frontieră energetică relevantă. Însă investitorii vor cere stabilitate fiscală, predictibilitate şi claritate juridică - exact capitolele unde România a oscilat ani la rând.

Nu afectează direct?

Pe termen scurt, nu. Trident nu producea gaz, deci nu influenţează factura de mâine. Pe termen mediu şi lung, însă, fiecare an pierdut înseamnă:

mai puţină producţie internă,

oportunităţi ratate de export regional,

influenţă geopolitică diminuată.

Într-o Europă care caută alternativă la gazul rusesc, România are avantaj geologic. Dar avantajul geologic nu ţine loc de decizie politică.

Lecţia care nu mai poate fi amânată

Retragerea Lukoil nu este doar despre sancţiuni. Este despre faptul că strategia energetică nu poate fi construită pe improvizaţie şi reacţie. Statutul român trebuie să decidă rapid:

dacă forţa majoră este acceptată sau contestată;

dacă perimetrul este scos la retender;

dacă susţine activ o soluţie de înlocuire a operatorului.

Mai important, trebuie să transmită un semnal clar: proiectele strategice nu pot rămâne ani de zile în ambiguitate.

O oportunitate mascată

Paradoxal, retragerea Lukoil poate fi şi o şansă. O repoziţionare un proiect sub un operator fără risc de sancţiuni ar putea face Trident mai bancabil decât era înainte. În actualul context european, gazul din Marea Neagră nu mai este doar o marfă - este o oportunoitate strategică pentru Romînia de a-şi contura drumul către pol de securitate europeană prin energie.

Întrebarea reală nu este dacă Lukoil pleacă. Întrebarea este dacă România ştie să transforme această părere într-un nou început.

România are resurse. Are poziţia geografică. Are contextul favorabil. Ceea ce lipseşte este asumarea unei direcţii mari - România pol de securitate europeană prin energie

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Asociaţia Energiei Inteligente ce zice de Rompetrol, unde fostul CEO, da in judecata firma pentru preturile de transfer intra grup, prin care se scoate profitul din tara. Reprezentantii statului cica nu au observat fenomenul. Noii numiti in consiliul de administratie Mihail Silviu POCORA si Alexandru CORDOŞ sunt smenari de partid, unul PNL-ist, Cordos PSD-ist. Nevasta lui Cordos a fost condamnata 3,6ani inchisoare pt. trafic de influenta.

    Asa functioneaza Statul in domeniile strategice. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    pai pentru sng e nasol, in sectorul trident la prima sonda de explorare o iesit negativ, au marcat pierdere vreo suta si ceva de milioane de dolari (lukoil + sng)

    daca ramane sng cu sectorul pe cap e pierdere totala. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0968
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3195
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5761
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8359
Gram de aur (XAU)Gram de aur716.2653

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
oaer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
romexpo.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb