Norvegia intervine să oprească închiderea sectorului petrolifer

Vlad F. Dumea
Internaţional / 10 iulie 2012

Guvernul norvegian a ordonat, ieri, un aranjament în ultima clipă în disputa dintre muncitorii în domeniul petrolului, care sunt în grevă, şi angajatori, încercând să atenueze temerile pieţei privind o închidere a industriei sale producătoare de petrol, precum şi o reducere semnificativă a proviziilor Europei, relatează Reuters.

Greva cauzată de nivelul pensiei a fluctuat preţul ţiţeiului, analiştii aşteptând o acţiune mult mai rapidă, din partea guvernului, să oprească sectorul petrolifer să blocheze toţi angajaţii offshore să mai lucreze, începând de luni, la miezul nopţii.

Pieţele de ţiţei au răsuflat uşurate, scrie Reuters, pe fondul ştirii intervenţiei, iar preţurile petrolului au scăzut, pe pieţele asiatice.

Potrivit legii norvegiene, guvernul poate forţa greviştii înapoi la muncă, şi a mai făcut acest lucru, în trecut, să protejeze industria de care depinde în mare măsura economia ţării.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

20 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0929
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3442
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4978
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8542
Gram de aur (XAU)Gram de aur660.2411

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
raobooks.com
tophotelawards.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb