Peste 60% din firmele mici şi medii cu datorii semnificative ar trebui să apeleze sau vor apela la procedura concordatului preventiv, nou introdusă în legislaţie şi care se va aplica din 13 ianuarie, reuşind să ajungă la un acord cu creditorii, estimează R&M Audit, într-o analiză publicată azi, relatează NewsIn.
Legea 381/2009 privind introducerea concordatului preventiv, o formă de rezolvare a dificultăţilor financiare ale unei companii, a fost aprobată de Parlament la finalul anului trecut şi va intra în vigoare miercuri.
Firmele pot utiliza concordatul preventiv ca modalitate de a evita intrarea în insolvenţă, dacă ajung la un acord cu creditorii ce deţin două treimi din creanţe. De asemenea, firmele debitoare trebuie să îndeplinească o serie de alte condiţii: să nu fi fost condamnate pentru infracţiuni fiscale sau să nu fi făcut obiectul unei proceduri de insolvenţă în ultimii 5 ani.
Însă, potrivit R&M Audit, noua procedură este aplicabilă mai ales de către firmele mici şi medii. "În ceea ce priveşte majoritatea firmelor mari, cu datorii către companii multinaţionale, cel mai adesea acestea nu vor putea beneficia de noile prevederi, deşi legea li se aplică în egală măsură, deoarece multinaţionalele creditoare nu ar fi, la rândul lor, avantajate de această procedură", apreciază Mirela Şerban, managing director la R&M Audit.