Rusia nu este interesată ca guvernul ucrainean să se destrame, a declarat astăzi ministrul de Externe de la Moscova, Serghei Lavrov, îndemnând la pace între etnicii ruşi, ucraineni, maghiari şi români din această ţară, potrivit RIA Novosti.
Oficialul a explicat: "Nu suntem interesaţi ca un guvern să se destrame. Ce se întâmplă chiar acum în Ucraina (după cum a observat Crucea Roşie) este un conflict armat intern, fapt ce ne determină să urmăm acele abordări care sunt incluse în dreptul internaţional: un acord de încetare a focului şi începutul negocierilor. Vrem ca ruşii din Ucraina, împreună cu ucrainenii, cu ungurii, cu românii să trăiască aşa cum s-au obişnuit să trăiască. Vrem ca ei să fie respectaţi, iar drepturile lor să fie respectate".
Demnitarul a precizat că nu consideră necesară constituirea unui tribunal internaţional special pentru crime de război în Ucraina, similar celor înfiinţate pentru Rwanda sau fosta Iugoslavie.
Serghei Lavrov a detaliat: "Nu cred că avem nevoie să înmulţim tribunalele speciale pentru anumite ţări. Am văzut astfel de exemple: un tribunal special pentru fosta Iugoslavie şi unul similar pentru Rwanda, după genocid. Ele funcţionează, dar mi se pare că ar fi contraproductiv să înfiinţezi tribunale pentru fiecare conflict. Există alte organisme judiciare internaţionale".
1. Pai da, nu rusii vor, ci germanii.
(mesaj trimis de Toma Necredinciosu' în data de 28.08.2014, 10:48)
Pai da, nu rusii vor federalizarea Ucrainei, ci Germanii, care nu mai au iesire din situatia creata. Adica nici nu vor sa-i sustina pe ucraineni, neconditionat, dar nici sa dea inapoi si sa recunoasca ca s-au bagat aiurea intr-o treaba pe care habar n-aveau cum s-o rezolve. Cine i-a pus sa ajunga la granita cu rusii, dupa atatia ani de la razboiul al doilea mondial? Au mai facut-o cu armele, atunci, si pe urma s-au retras in graba, cu coada intre picioare. Si acum parca e aceeasi situatie, numai ca acum au facut-o fara arme, doar economic. Ce sa-i faci, istoria se repeta. Ucrainenii insa au murit si atunci si vor suferi si acum.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 28.08.2014, 16:08)
Ei au trait in pace, in Europa, mai mult decit exista "marea natiune" adolescentina (precum beizadeaua de Dorobanti) bagareata, cu bani si militarizata, de peste ocean !