11 iunie 2016

* ACTUALIZARE 00:28 Echipa țării noastre, aproape de un rezultat bun în fața Franței, la debutul EURO 2016, dar a pierdut (1-2)

Naționala de fotbal a țării noastre a fost învinsă greu de formația Franței cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul inaugural al EURO 2016, vineri seara, pe Stade de France din Saint-Denis, după un gol primit în minutul 89, relatează Agerpres.

Echipa țării noastre a fost la doar câteva minute de un rezultat mare și doar o execuție de excepție a lui Payet a făcut ca naționala tricoloră să piardă...

Echipa națională se bucură de aprecierile presei internaționale, care remarcă defensiva bine organizată a echipei antrenate de Anghel Iordănescu. În ciuda înfrângerii, tricolorii au fost remarcați pentru spiritul de luptă și rapiditate cu care au făcut mai tot timpul tranziția din apărare în atac.

France Fotbal a punctat această calitate: "Mai rapizi în ofensivă decât francezii, cu două ocazii periculoase din corner, în primele cinci minute, românii au suferit apoi. Duo-ul Chiricheș-Grigore a fost autoritar în defensivă, în prima jumătate de oră, înainte de reducerea...

Operatie reușită, pacient mort, este concluzia pusă în cor, de specialiști și mai puțin specialiști la finalul meciului cu Franța. Rețelele de socializare au fost luate cu asalt de mesaje de încurajare și felicitare, exact ca după o nuntă de la care a s-a furat mireasa, iar ei i-a plăcut atât de mult ideea răpirii din serai încât nu s-a mai întors.

Nu am fire de păr în barbă de câte ori am rostit cu lacrimile înnodate cravată la gât "am pierdut onorabil, meritam mai mult". Ca să fim sinceri cu noi și cu...