Israelul, îndemnat să anuleze planul de construire a 3.000 de locuinţe suplimentare în Cisiordania

F.A.
Internaţional / 2 decembrie 2012

Catherine Ashton, Înaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe, îndeamnă Israelul să anuleze planul de construire a 3.000 de locuinţe suplimentare în Cisiordania, apreciind că o astfel de acţiune ar fi "un obstacol în calea păcii", informează AFP, conform Antena3.ro.

"Uniunea Europeană a spus în mai multe rânduri că extinderea coloniilor israeliene este ilegală din punctul de vedere al dreptului internaţional; în plus, ar fi şi un obstacol în calea păcii", a declarat Ashton.

Înaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe a precizat: "Am cerut Guvernului israelian să demonstreze angajamentul în favoarea reluării negocierilor pentru încheierea conflictului şi a ocupaţiei şi să renunţe la acest proiect".

Israelul a aprobat vineri, după ce "Palestina" a primit statutul de stat-observator la ONU, planul de construire a 3.000 de locuinţe suplimentare în Ierusalimul de Est şi în restul Cisiordaniei.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0737
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3122
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4401
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8581
Gram de aur (XAU)Gram de aur506.4161

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb