Oficial american: Congresul va decide în următoarele două săptămâni asupra unui intervenţii în Siria

F.A.
Internaţional / 7 septembrie 2013

Un înalt responsabil republican american al Camerei Reprezentanţilor a declarat, ieri, că votul asupra autorizării recursului la forţă în Siria va avea loc "în următoarele două săptămâni", fără a da mai multe detalii despre calendar, potrivit AFP.

"Dat fiind că există opinii diferite în cadrul celor două partide, revine preşedintelui Obama să explice Congresului şi americanilor că este vorba de un mod bun de acţiune. Membrii trebuie să se pregătească pentru o dezbatere robustă şi un vot asupra autorizării recurgerii la forţă militară în Siria în următoarele două săpămâni", a scris Eric Cantor, liderul majorităţii republicane din Cameră, într-un memorandum intern.

Ordinea de zi legislativă a săptămânii viitoare, publicată vineri de Eric Cantor, nu menţionează Siria, însă această agendă este des schimbată în funcţie de priorităţile liderilor.

Preşedintele Barack Obama va vorbi marţi seară la televiziune despre Siria, iar Senatul american urmează să voteze o rezoluţie săptămâna viitoare.

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0320
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3665
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3715
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9148
Gram de aur (XAU)Gram de aur480.7983

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb