Domeniile Ostrov estimează o producţie de peste 500 de tone de cireşe în 2026

L.B.
Companii / 12 iunie, 13:47

Domeniile Ostrov estimează o producţie de peste 500 de tone de cireşe în 2026

Compania agricolă Domeniile Ostrov, producător de fructe din sud-estul României, desfăşoară în prezent campania de recoltare a cireşelor. Conform estimărilor companiei, producţia din acest an va depăşi 500 de tone, volum obţinut de pe o suprafaţă de 50 de hectare de livadă, conform unui comunicat de presă remis redacţiei.

Date tehnice şi calibrele producţiei

În plantaţiile din judeţul Constanţa sunt cultivate soiurile de cireş Van (care ocupă aproximativ 10 hectare), Stella, Tragana, Regina şi Kordia. Datele din actualul sezon indică următoarea distribuţie pe calibre a fructelor recoltate: 70% din producţie are un calibru standard de 22-24 mm.

Aproximativ 20% se încadrează în categoria de mărime 26-28 mm.

Circa 10% dintre fructe depăşesc calibrul de 28 mm.

„Condiţiile meteorologice au determinat o uniformitate a fructelor în acest sezon”, a precizat Velcia Onuţ, inginer responsabil de livezile Domeniile Ostrov.

Întreaga suprafaţă cultivată este dotată cu sisteme de irigare prin picurare pentru optimizarea consumului de apă.

Logistica recoltării şi calendarul agricol

Forţa de muncă: Recoltarea se efectuează manual, în proces fiind implicate zilnic aproximativ 140 de persoane. Un lucrător recoltează o cantitate medie cuprinsă între 80 şi 100 de kilograme de cireşe pe zi. Termene: Campania la cireşe se va încheia estimativ în jurul datei de 5 iulie. Etapele următoare: Ulterior, activitatea va continua pe cele 28 de hectare cultivate cu caişi, urmând ca recoltarea nectarinelor să înceapă la sfârşitul lunii iulie şi să se finalizeze în luna septembrie.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2353
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5194
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6813
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0646
Gram de aur (XAU)Gram de aur613.6642

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb