Tensiunile dintre Donald Trump şi Elon Musk afectează relaţiile politice SUA

I.S.
Internaţional / 6 iunie, 15:04

Tensiunile dintre Donald Trump şi Elon Musk afectează relaţiile politice SUA

Actualizare - Trump: Musk şi-a pierdut minţile

---

Actualizare - Trump şi Elon Musk amână convorbirea telefonică

---

Actualizare - Acţiunile Tesla scad cu 8% pe fondul conflictului dintre Elon Musk şi Donald Trump

---

Actualizare - Cum s-a destrămat prietenia Trump-Musk şi ce urmează

---

Actualizare - Trump şi Elon Musk programează o convorbire telefonică pentru aplanarea conflictului

---

Preşedintele american Donald Trump şi miliardarul Elon Musk se află într-o dispută publică intensă, declanşată de criticile lui Musk la adresa proiectului legislativ „One Big Beautiful Bill” propus de Trump.

Musk a numit proiectul o „abominaţie dezgustătoare” şi a sugerat că Trump ar trebui să fie demis din funcţie.

În replică, Trump a ameninţat cu anularea contractelor guvernamentale cu companiile lui Musk, inclusiv SpaceX şi Tesla. Musk a răspuns iniţial ameninţând cu retragerea vehiculelor Dragon de la NASA, dar ulterior a revenit asupra acestei decizii. Într-o postare pe platforma X, Musk a sugerat că o reconciliere ar fi benefică pentru ţară, răspunzând afirmativ apelului unui investitor de a face pace. În urma tensiunilor, acţiunile Tesla au scăzut cu 14%, iar Trump Media & Technology Group a pierdut 8% din valoare.

Opinia Cititorului ( 13 )

  1. Rusia ii ofera azil politic lui Musk .Am trait sa o vedem si pe asta .Trump este deja amenintat cu dezvaluiri in dosarul Epstein .In acest context SUA are mari probleme politice .Trump a deschis cutia si asta te poate costa .

    1. Spre deosebire de Trump, Musk chiar si-a facut averea pe bune. Trump si-a batut joc de Musk alaturi de Merz, practic l-a facut mincinos si razgaiat. Putea sa spuna, stiu ca Elon nu e multumit, il inteleg, dar asa trebuie sa fie. Dar Trump nu se poate abtine sa nu bage ad hominems cand cineva nu-l serveste umil.

      trump ii face pe altii mincinosi si razgaiati. cine zice ala e, se stie.

      in orice caz, aceeasi problema ca la noi in tara. alesii au promis micsorari chltuieli deficite si inflatie, iar cand s-au vazut cu sacii in caruta, au inceput aceeasi lambada cu mariri deficite, cica cheltuieli esentiale. pfff.

      la noi la fel nicusor-bolojan au promis eficientizare, recastigarea increderii populatiei in stat si in loc de asta aflam ca tot noi platim prin taxe mai mari acelasi stat defunct pilos corupt si hot. Chiar dc i-am votat nu trebuie sa-i lasam sa se abata de la ce au promis in campanie. Exact ca Musk. Are multa sustinere la deficite. 

      Musk și-a făcut averea numai pe subvenții de la stat.

      A luat subventii si contracte cu NASA si Pentagon, dar mai intai a inovat, a riscat toata averea facuta din PAypal sa ajunga sa ia macar 1 leu subventie.

      Carcotasii sa se abtina.  

      Inainte de Spacex , NASA facea rachete de unica folosinta plecau in spatiu si bye cateva sute de milioane s-au dus pe apa sambetei.  

      Cât costa o rachetă NASA înainte de Musk (SpaceX)? 

      Space Shuttle (1970s–2011) 

      Cost per lansare: între 450 milioane și 1,5 miliarde USD, în funcție de calcul. 

      Cost per kilogram de cargo: între 20.000–60.000 USD/kg. 

      A fost considerat un program foarte scump și ineficient, deși tehnologic avansat (ex. reutilizarea parțială). 

      Alte lansări (ex. cu ULA – United Launch Alliance) 

      Ex: Atlas V și Delta IV costau între 250 și 400 milioane USD per lansare. 

      ULA era practic singurul furnizor intern înainte de SpaceX. 

      2. Cât plătește NASA acum, cu SpaceX? 

      SpaceX Falcon 9 

      Cost NASA per lansare (cifre estimate din contracte): 62–90 milioane USD/lansare. 

      Cargo/crew missions to ISS (CRS/Commercial Crew): 

      Misiuni cargo Dragon: 133 milioane USD în medie per zbor (CRS1 contract). 

      Misiuni cu echipaj Dragon (Crew Dragon): în jur de 55 milioane USD/pasager, vs. 80+ milioane USD cât plătea NASA Rusiei (Soyuz). 

      Starship (viitorul sistem) 

      SpaceX promite costuri și mai mici, poate sub 10 milioane USD/lansare în viitor, dacă reutilizarea completă funcționează. 

      Concluzia: Tesla e profitabila si fara creditele pentru carbon, de fapt sunt cam 11% din profit, subventia/ masina electrica o ia clientul final, mai mica decat in trecut, iar cu NASA si Pentagon, sunt contracte atribuite prin licitatii, nu subventii. Musk mai are si Starlink, Neuralink, de foame nu va muri nici fara subventiile lui Trump.

      In plus de asta , chiar subventiile lui Musk daca sunt taiate vorbim de mizilic poate 2 miliarde/an, cand BIG SPENDING BILL creste deficitul cu 5 triliarde. Afirmatia lui Trump ca scadem subventia lui Musk si rezolvam deficitul e falsa, pomenile sunt cauza, micsorari de taxe la bogati si cresterea cheltuielilor militare. 

      Tesla a crescut numai pe subvenții de la state.

      Nu e profitabilă, dar aspiră de pe burse finanțare pe fantasmagorii gen conducere autonomă. 

      are profit 11 mld pe anul trecut, din care numai o mica parte subventii. Poate 20%. A crescut cu subventii, dar asa fac si chinezii. Nu dai subventii ramane doar china lider mondial in EV.

      A luat subventii si de la state pt constructia de fabrici, da dar asta fiindca fieare stat incearca sa dea facilitati, teren gratuit, granturi etc, pt ca asa o fabrica inseamna taxe, locuri de munca. 

      Iar conducerea autonoma nu e fas, sau o minciuna de "marketing" deja sunt tiruri autonome in testare pe soselele din US, Aurora, Waymo, și Kodiak deja au prototipuri autonome in testare. Tesla le are in lucru, robotaxi si tir fara sofer.

      ... stai sa le taie netu ... sau proprietatea intelectuala ;) ...

      ... din gameing am inteles (poate gresit) ... dar sony a pus pe piata niste coduri sursa ... si dupa ce unii dezvoltatori s-au lansat a pretins procent ... lol vance a avut dreptate cu amenintarile din interior ;) ...

    Bufonul și administația de giboni continuă spectacolul.

    1. chestia-i ca multi din cei mai bogati americani sunt cu Musk, de parere ca deficitul trebuie scazut nu crescut. Musk, Buffet, Ray Dalio, Jamie Dimon, Larry Fink cei mai cunoscuti. Plus 70% din americani.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0777
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3329
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4345
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9329
Gram de aur (XAU)Gram de aur457.9246

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb