
Teoria dobânzii: Războiul ca simptom structural
BURSABănci-Asigurări / 24 aprilie

BURSABănci-Asigurări / 24 aprilie
Theodor StolojanPolitică / 24 aprilie
George MarinescuPolitică / 24 aprilie
Statul român este dispus să umfle deliberat o comandă de aproape un miliard de euro, prin mecanismul SAFE, pentru ca un investitor privat să fie convins să înghită o gaură de 180 de milioane de euro la Şantierul Naval Mangalia, evaluat oficial la doar 87 de milioane, reiese din declaraţiile făcute de Radu Miruţă, ministrul Apărării Naţionale, în cadrul unui podcast publicat la finalul săptămânii trecute pe site-ul explicativ.com, declaraţii rămase neobservate de mass-media de profil din ţara noastră.
Cornel CodiţăEditorial / 24 aprilie
A.V.Internaţional / 24 aprilie
Andrei IacomiPiaţa de Capital / 24 aprilie
• Dan Dascăl, BT Asset Management: ”Un produs de tip ETF este un punct foarte bun de plecare pentru investitorii noi la bursă”
• Alexandru Petrescu, ASF: ”Dezvoltarea pieţei de capital nu poate avea loc în absenţa unor produse relevante şi a unei implicări susţinute din partea industriei financiare”
T.B.Politică / 24 aprilie, 12:23
P.C.Internaţional / 24 aprilie, 11:42
Rusia va fi invitată la summitul G20 programat în decembrie în Florida, confirma un oficial de rang înalt al Casei Albe, relatează AFP.
P.C.Internaţional / 24 aprilie, 11:02
Sezonul de vârf al călătoriilor de vară riscă perturbări majore în Europa, pe fondul dificultăţilor tot mai mari de aprovizionare cu combustibil pentru aviaţie şi al cererii în creştere, transmite CNBC.
de Florian Goldstein (MAKE)Bănci-Asigurări / 24 aprilie
• Dobânda structurează arhitectura lumii
F.G.Bănci-Asigurări / 24 aprilie
• Sinteză de validare empirică
A consemnat Emilia OlescuCompanii / 24 aprilie
• (Interviu cu Adrian Garofeanu, Director General al Knauf Insulation România, Moldova şi Bulgaria)
O.D.Miscellanea / 24 aprilie
F.A.Companii / 24 aprilie
A.G.Companii / 24 aprilie, 12:54
A.G.Companii / 24 aprilie, 12:18
O.D.Sport / 24 aprilie, 11:13
T.B.Internaţional / 24 aprilie, 09:22
O.D.Sport / 24 aprilie, 09:18
T.B.Internaţional / 24 aprilie, 09:06
P.C.Internaţional / 24 aprilie, 08:46
Cererea pentru sisteme fotovoltaice instalate pe acoperişuri a crescut puternic în Europa de la începutul războiului din Iran, pe măsură ce gospodăriile încearcă să se protejeze de scumpirea energiei, relatează Reuters.
T.B.Internaţional / 24 aprilie, 06:57
O.D.Sport / 24 aprilie, 06:36
Politică / 24 aprilie, 09:26
O.D.Sport / 24 aprilie, 09:20
P.C.Companii / 24 aprilie, 07:41
Andrei IacomiPiaţa de Capital / 24 aprilie
Macroeconomie / 24 aprilie
Andreea-Ştefania GhimpăuBănci-Asigurări / 24 aprilie
Andreea-Ştefania GhimpăuBănci-Asigurări / 24 aprilie
A.V.English Section / 24 aprilie
• The institution has purchased over 20 tons of gold this year • Emerging markets have made the most of the purchases as geopolitical risk increases • Russia and Turkey are among the biggest gold sellers, amid fiscal and currency pressures
F.A.English Section / 24 aprilie
O.D.English Section / 24 aprilie
George MarinescuEnglish Section / 24 aprilie
George MarinescuEnglish Section / 24 aprilie
| 5.0928 | |
| 4.3580 | |
| 5.5375 | |
| 5.8747 | |
| 656.3566 |
convertor valutar
»=Piaţa de Capital /A.I. - 23 aprilie
Piaţa de Capital /A.V. - 23 aprilie
Piaţa de Capital /A.I. - 22 aprilie
Piaţa de Capital /A.I. - 21 aprilie