Cât de tare i-a enervat familia Trump pe albanezi; poporul vrea să măture clasa politică
George Marinescu

Emilia Olescu, George MarinescuBănci-Asigurări / 9 iunie
Decizia fără precedent a Consiliului Concurenţei de a sancţiona zece dintre cele mai importante bănci din România cu amenzi totale de 3,73 miliarde de lei (aproximativ 710 milioane de euro) pentru coordonarea comportamentului în procedura de stabilire a indicelui ROBOR deschide unul dintre cele mai controversate şi mai sensibile dosare economice din ultimii ani, cu implicaţii care depăşesc cu mult sfera concurenţei şi ating direct încrederea publicului în sistemul bancar, stabilitatea pieţei financiare şi perspectiva unor valuri de litigii iniţiate de debitori.
Andrei IacomiPiaţa de Capital / 9 iunie
• Dragoş Mesaroş, Goldring: ”Amenzile aplicate mi se par exagerat de mari raportat la profiturile realizate de bănci”
• Marcel Murgoci, Estinvest: ”Băncile trebuie să constituie provizioane, ceea ce le poate afecta capacitatea de a propune dividende”
• Elena Uleia, Prime Transaction: ”Pe termen mediu şi lung, evoluţia cotaţiilor bursiere va depinde mai mult de eventualele contestaţii, de capacitatea băncilor de a absorbi costul amenzilor şi de încrederea investitorilor”
M.S.Macroeconomie / 9 iunie
Necesarul brut de finanţare al României pentru 2026 este estimat la 275-285 miliarde lei, iar datoria care ajunge la scadenţă şi trebuie rostogolită depăşeşte 150 miliarde lei, potrivit Reuters, care îl citează pe şeful Trezoreriei, Ştefan Nanu. Datele arată că presiunea principală nu vine doar din deficit, ci şi din acumularea scadenţelor.
Cătălin AvramescuEditorial / 9 iunie

Îl cunosc de mulţi ani pe Eugen Tomac. Sau credeam că îl cunosc. Însă nu pot explica ce a fost în mintea lui când a acceptat propunerea lui Nicuşor Dan, actualul Preşedinte, de a fi desemnat ca Prim-ministru. Am fost şi în alte rânduri un slab judecător al minţii omeneşti, aşa că am să mă abţin să speculez.
Dan NicolaieSport / 9 iunie, 08:33
Cristian PîrvulescuEditorial / 9 iunie

O dronă navală ucraineană s-a autodetonat în portul Constanţa. Cu o săptămână înainte, alta lovise un bloc la Galaţi. Reacţia publică a fost cea previzibilă într-o ţară care încă tratează fiecare incident ca pe o anomalie scandaloasă, ca pe o ruptură de la o normalitate presupus paşnică la care urmează să ne întoarcem de îndată ce cineva va fi tras la răspundere.
L.B.Politică / 9 iunie, 21:40
L.B.Companii / 9 iunie, 20:50
L.B.Macroeconomie / 9 iunie, 19:29
S.B.Internaţional / 9 iunie, 18:18
S.B.Internaţional / 9 iunie, 18:11
L.B.Internaţional / 9 iunie, 18:11
L.B.Politică / 9 iunie, 16:37
L.B.Politică / 9 iunie, 15:26
L.B.Internaţional / 9 iunie, 14:54
S.B.Politică / 9 iunie, 13:53
T.B.Politică / 9 iunie, 12:02
T.B.Politică / 9 iunie, 07:24
M.S.Internaţional / 9 iunie
L.B.Companii / 9 iunie, 18:19
L.B.Companii / 9 iunie, 16:27
L.B.Anticorupţie / 9 iunie, 16:21
L.B.Companii / 9 iunie, 15:11
A.M.Bănci-Asigurări / 9 iunie, 14:59
L.B.Companii / 9 iunie, 14:38
L.B.Miscellanea / 9 iunie, 14:18
A.M.Companii / 9 iunie, 13:20
O.D.Sport / 9 iunie, 12:24
O.D.Sport / 9 iunie, 12:18
Papa Leon al XIV-lea a fost primit luni de preşedintele clubului Real Madrid, Florentino Perez, la stadionul Santiago Bernabeu, care a găzduit luni o întâlnire cu comunitatea diecezană din capitala Spaniei, informează EFE.
A.M.Internaţional / 9 iunie, 09:09
A.M.Companii / 9 iunie, 08:30
A.M.Internaţional / 9 iunie, 08:04
A.M.Companii / 9 iunie, 07:21
T.B.Internaţional / 9 iunie, 07:16
T.B.Internaţional / 9 iunie, 07:13
O.D.Sport / 9 iunie, 06:37
Media-Advertising / 9 iunie, 16:32
Media-Advertising / 9 iunie, 16:19
A.M.Comunicate de presă / 9 iunie, 08:43
T.B.Miscellanea / 9 iunie, 07:19
A.I.Piaţa de Capital / 9 iunie
Sabin S. BrandiburuBănci-Asigurări / 9 iunie
Sabin S. BrandiburuBănci-Asigurări / 9 iunie
S.B.Sport / 9 iunie, 17:47
S.B.Companii / 9 iunie, 14:04
S.B.Sport / 9 iunie, 14:00
S.B.Politică / 9 iunie, 13:55
M.S.English Section / 9 iunie
| 5.2374 | |
| 4.5761 | |
| 5.6990 | |
| 6.1117 | |
| 613.8270 |
convertor valutar
»=Piaţa de Capital /A.I. - 6 iulie
Piaţa de Capital /A.I. - 3 iulie
Piaţa de Capital /A.V. - 1 iulie
Piaţa de Capital /A.I. - 30 iunie